Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

MICLAB:Intel MPSS


Środowisko i modele programowania

dr inż. Łukasz Szustak, Politechnika Częstochowska, IITiS
mgr inż. Kamil Halbiniak, Politechnika Częstochowska, IITiSIntel Many Platform Software Stack


Intel MPSS (Manycore Platform Software Stack) to nieodzowny element platformy z koprocesorami Intel Xeon Phi. Jest to oprogramowanie systemowe dbające o prawidłowe funkcjonowanie akceleratora oraz współpracę z innymi komponentami sprzętowymi w systemie. Do głównych zadań Intel MPSS zalicza się:

 • uruchomienie koprocesora oraz współpracę z hostem w celu konfiguracji karty;
 • załadowanie mikrosystemu operacyjnego Linux;
 • utworzenie wirtualnego systemu plików;
 • utworzenie wirtualnego protokołu TCP/IP, który sprawia, że koprocesor traktowany jest jako osobny węzeł obliczeniowy.
 • zapewnienie komunikacji pomiędzy koprocesorem a hostem oraz koprocesorem a pozostałymi urządzeniami podłączonymi do platformy obliczeniowej poprzez magistralę PCI-E. Do tego celu wykorzystywane jest dedykowane API implementowane przez MPSS - SCIF (Symmetric Comunication Interface);
 • uruchamianie aplikacji zaimplementowanych przez użytkowników;
 • dostarczenie podstawowych interfejsów wykorzystywanych w aplikacjach użytkowników, na przykład: Intel MPI , OpenMP, Intel Cilk Plus.


Intel MPSS dostarcza również, szeroką gamę narzędzi, które ułatwiają zarządzanie klastrami obliczeniowymi bazującymi na koprocesorach Intel Xeon Phi. Narzędzia te pomagają w instalacji oraz zarządzaniu kartą, zwłaszcza w zakresie tworzenia kont użytkowników oraz pozyskiwania informacji na temat aktualnego stanu akceleratora. Zalicza się do nich:

 • micinfo - narzędzie wykorzystywane do sprawdzenia czy koprocesor jest podłączony i działa Zbiera ono także informacje na temat zainstalowanego oprogramowania systemowego oraz sterowników. Narzędzie to może zostać wykorzystane jedynie w trybie super użytkownika (roota). Informacje zwrócone przez przedstawione narzędzie podzielone są w następujące sekcje:
  • System software information: zawiera informacje na temat wersji systemu zainstalowanego na hoście oraz wersji Intel MPSS. Dodatkowo dla każdego koprocesora podłączonego w platformie wyświetla jego numer oraz nazwę, wersję systemu, wersję firmware'u oraz numer seryjny urządzenia.
  • Core information: przedstawia informacje o liczbie rdzeni, napięciu oraz częstotliwości taktowania.
  • Thermal section: wyświetla informacje o wersji SMC (System Managment Controler) oraz temperatury urządzenia,
  • Memory section: dostarcza informacji na temat pamięci głównej - producenta, rozmiaru oraz szybkości transferu danych.
 • micflash - narzędzie wykorzystywane do aktualizacji oprogramowania koprocesora.
 • micsmc - narzędzie wykorzystywane do wyświetlania informacji o koprocesorze. Dostarczane jest w dwóch trybach - graficznym oraz tekstowym. W przypadku graficznego interfejsu użytkownika dla wszystkich zainstalowanych w systemie koprocesorów wyświetla informacje na temat: wykorzystania rdzeni, zużycia pamięci, temperatury, zużycia energii elektrycznej oraz błędów występujących w czasie pracy danego akceleratora. Narzędzie to może zostać wykorzystane również do zmiany ustawień koprocesora, np: włączenia/wyłączenia ECC lub TubroBoost.
 • miccheck - narzędzie dedykowane do weryfikacji konfiguracji koprocesora Intel Xeon Phi poprzez uruchomienie szerokiej gammy testów diagnostycznych. Często jest ono określane mianem "kontroli poprawności" ponieważ pozwala ono w szybki sposób uzyskać szereg informacji, począwszy od podstawowych - czy koprocesor może zostać fizycznie wykryty przez hosta, aż do bardziej zaawansowanych takich jak stan połączenia sieciowego pozostałych koprocesorów.
 • micctrl - narzędzie przeznaczone dla administratorów, będące jednocześnie najpotężniejszym narzędziem wchodzącym w skład pakietu Intel MPSS. Wykorzystywane jest ono w szczególności po instalacji systemu do stworzenia zestawu plików konfiguracyjnych wykorzystywanych w trakcie rozruchu systemu. Narzędzie to pozwala również przywrócić ustawienia domyślne, uruchomić, zrestartować oraz wyłączyć koprocesor. W związku z tym iż , akcelerator posiada system umożliwiający logowanie, narzędzie micctrl pozwala administratorom na dodawanie, usuwanie oraz modyfikowanie kont użytkowników.
 • micnativeloadex - narzędzie wykorzystywane do uruchomienia zadań na koprocesorze Intel Xeon Phi z poziomu hosta. Jest ono przeznaczone dla aplikacji stworzonych w oparciu o natywny model programowania. Narzędzie to automatycznie kopiuje program wraz z wymaganymi bibliotekami, a następnie uruchamia go.


Przykład użycia wyżej wymienionych narzędzi przedstawiony został w PORADNIKU UŻYTKOWNIKA.Modele programowania >