Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

MICLAB:Intel VTune: Różnice pomiędzy wersjami

Linia 12: Linia 12:
  
 
<center>[[Plik:Vtune.png|600px]]</center>
 
<center>[[Plik:Vtune.png|600px]]</center>
<center>Rysunek 1 Intel VTune Amplifier</center>
+
<center>Rysunek 1. Intel VTune Amplifier</center>
  
  

Wersja z 12:27, 23 wrz 2015


Środowisko i modele programowania

dr inż. Łukasz Szustak, Politechnika Częstochowska, IITiS
mgr inż. Kamil Halbiniak, Politechnika Częstochowska, IITiSIntel VTune Amplifier XE


Intel VTune Aplifier jest narzędziem wykorzystywanym do lokalizowania wąskich gardeł, które negatywnie wpływają na wydajność aplikacji. Umożliwia analizę zarówno sekwencyjnych jak i równoległych programów zaimplementowanych w językach C, C++, C#, Fortran oraz Java. W przypadku aplikacji wielowątkowych możliwa jest analiza aplikacji zrównoleglonych między innymi przy pomocy OpenMP, C++11 Threads, Intel TBB oraz Intel Cilk Plus. Dodatkowo narzędzie to pozwala na analizę aplikacji MPI. Intel VTune Amplifier (Rys. 1) dostarcza szereg różnego rodzaju analiz, które w skuteczny sposób pozwalają określić przyczyny niskiej wydajności. Analizy te podzielić można na dwie grupy - analiz aplikacji oraz analiz sprzętowych.


Vtune.png
Rysunek 1. Intel VTune Amplifier


Zbieranie danych na temat działania aplikacji odbywa się na kilka sposobów, do których zalicza się między innymi obserwację pracy procesora (Event Based Sampling). Analizy wchodzące w skład pierwszej grupy wykorzystywane są do identyfikacji najbardziej czasochłonnych funkcji. Dodatkowo pozwalają one określić w jaki sposób analizowany program wykorzystuje zasoby oferowane przez system. W przypadku wielowątkowych aplikacji analizy te pozwalają zidentyfikować obiekty synchronizacji, które mogą powodować nieefektywne wykorzystanie CPU.


Analizy wchodzące w skład drugiej grupy wykorzystywane są do zbierania informacji o zdarzeniach sprzętowych występujących w systemie w trakcie działania aplikacji. Umożliwia to precyzyjnie zidentyfikować źródło niskiej wydajności obliczeń, na przykład problemy z przepustowością danych czy zbyt dużą liczbą odwołań do pamięci. Analizy te podzielone są na podgrupy dedykowane dla konkretnych procesorów ogólnego przeznaczenia firmy Intel. Przykładowo dla procesorów bazujących na architekturach Sandy Bridge czy Haswell.


Intel VTune Aplifier umożliwia analizę aplikacji w systemach Windows oraz Linux. Narzędzie dostarczane jest zarówno w wersji graficznej jak i tekstowej umożliwiającej pracę w wierszu poleceń. Umożliwia ono analizę aplikacji uruchamianych na procesorach ogólnego przeznaczenia firmy Intel oraz koprocesorach Intel Xeon Phi.< Narzędzia programistyczne - Wprowadzenie

Narzędzia programistyczne - Intel Inspector >