Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wstawianie obrazów


Wstawianie obrazów

Formatowanie artykułów zamieszczanych w portalu wymiany wiedzy projektu MICLAB [*]
Obrazki są istotnym elementem stron w MediaWiki. Oprogramowanie to umożliwia w dość prosty sposób ładowanie obrazków na serwer i łączenie ich na różne sposoby z tekstem i tabelami na tworzonej stronie.


Aby lepiej zrozumieć ten rozdział warto wcześniej przeczytać rozdziały: Korzystanie z obrazków oraz Linki w poradniku MediaWiki w obrazkach.


W celu amieszczenia grafiki w opracowywanym artykule portalu należy w pierwszym kroku przesłać plik na serwer miclab.pl. Procedura przesyłu pliku rozpoczyna się od kliknięcia na link Prześlij plik w górnym menu w zakładce Narzędzia.


Otwarta zostanie specjalna strona z formularzem do ładowania plików, którego obsługa wygląda następująco (rys. 1):

  1. klikamy na klawisz przeglądaj (2) i wyszukujemy na naszym twardym dysku plik, który chcemy przesłać, a następnie przyciskamy "OK" lub jakiś inny klawisz potwierdzający wybór
  2. w polu Nazwa pierwotna (1) powinna się pojawić nazwa wybranego pliku wraz z jego ścieżką dostępu
  3. jeśli nasz oryginalny plik ma niewiele mówiącą nazwę (np: IMG12345678.PNG) - w okienku Nazwa docelowa (3) wpisujemy jakąś bardziej opisową nazwę odnoszącą się do tego, co na obrazku jest (np: "schemat architektury.png")
  4. dodajemy Opis pliku w polu (4), w którym powinniśmy w skrócie wyjaśnić co on przedstawia, kto i kiedy go wykonał.
  5. wybieramy z listy (5) jedną z licencji, na której chcemy udostępnić nasz plik - dla prac własnych polecaną licencją jest "Own work, attribution required (multilicensed GNU FDL and CC-BY 2.5)" (dla potrzeb projektu MICLAB pole to jest opcjonalne)
  6. klikamy na Prześlij plik (6)
  7. po pewnym czasie, zależnym od rozmiaru pliku i szybkości łącza pokaże nam się strona z obrazkiem i jego opisem, co oznacza, że jest on załadowany poprawnie na serwer.

Na koniec, aby nie zapomnieć dokładnej nazwy tego pliku warto zostawić sobie otwartą stronę z jego opisem, do czasu umiejscowienia obrazka na odpowiedniej strony docelowej.

Rys. 1:Formularz przesyłania plików z Wikimedia Commons[*] - materiały pochodzą z poradnika MediaWiki w obrazkach